Ateşin oksijene ihtiyacı varsa, güneş oksijeni nereden alıyor?

Uzayda oksijenin olmadığını bildiğimize göre, güneş nasıl oluyor da yanmaya devam ediyor?

Güzel bir soru ama güneşimizin oksijeni bitmez, sadece oksijeni yanmak için kullanmıyor. Güneşin yanması kimyasal yanma değildir. Nükleer füzyondur. Güneşi dev bir kamp ateşi olarak düşünmeyin. Daha çok dev bir hidrojen bombası gibidir.

Standart karbon yanmasında, yakıttaki karbon atomları havadaki oksijen atomlarına yakın hareket eder ve karbon dioksit ve karbon monoksit oluşturmak için birbirine bağlanır. Aynı zamanda yakıttaki hidrojen atomları oksijen atomlarıyla bağ oluşturarak su moleküllerini oluşturur. Karbon bazlı bir yanmada sıklıkla başka kimyasal reaksiyonlar meydana gelir, ancak karbon ve hidrojen atomlarının yanması başlıcalarıdır.

Bu yanma, alevin yaydığı ısı ve ışık olarak deneyimlediğimiz enerjiyi açığa çıkarır. Günlük hayatta gördüğümüz yangınların çoğu karbon yanmasıdır: kamp ateşleri, fırın, mum alevleri, barbekü, orman yangınları, gazlı ocaklar, motorlarda yanan benzin vb. Unutulmaması gereken nokta, karbon yanmasının oksijen gerektirdiğidir. Oksijen kalmadığı anda karbon yanması devam edemez.

Nükleer füzyonda, atom çekirdekleri yeni, daha büyük çekirdekler oluşturmak için birleştirilir. Bir atomun çekirdeği, atomun ne olduğunu ve nasıl davranacağını belirlediğinden, çekirdekte meydana gelen bir değişiklik atomun yeni bir element olmasına neden olur. Örneğin iki hidrojen atomu birleşerek bir helyum atomu oluşturur. Nükleer füzyon oksijen gerektirmez. Aslında, başka bir malzemeye hiç ihtiyacınız yok. Atomların çekirdeklerini, elektrostatik itmelerini yenecek ve tek bir çekirdeğe bağlayacak kadar yakına sıkıştırmak için yeterli basınca veya ısıya ihtiyacınız var.