Bir uyduyu hacklemek mümkün mü?

Tepemizin üstünde dolaşan yüzlerce uydudan bir tanesini hacklemek için uğraşan birisi hangi aşamaları geçmeli?

Her şey hacklenebilir. Ancak, bir uyduyu hacklemek için aşağıdakileri bilmeniz gerekir:

Uydunun yörünge periyotları ve konumları (=efemeris verileri). Yalnızca coğrafi uydularla her zaman iletişim kurulabilir; diğerleriyle iletişim kurulmadan önce başınızın üzerinden geçiyor olmalıdır.

Uydunun hem uplink hem de downlink için komut ve kontrol için kullandığı frekansları gerek. Bu frekanslar aracılığıyla iletişim kurabilecek donanıma ihtiyacınız var, bu da bazen bir bilgisayar korsanının saklamayacağı kadar büyük bir antene ihtiyacınız olduğu anlamına gelir.

Birden fazla güvenlik katmanı vardır. Her şeyden önce, bir uyduyla iletişim kurmak için her zaman iyi tanımlanmış bir komut ve kontrol protokolü vardır. Uydular gereksiz (garbage) komutlara yanıt vermez ve biri onunla direkt iletişim kurmaya çalışırsa muhtemelen bir alarm verir. İkincisi, sinyaller büyük olasılıkla şifrelenir ve bilgisayar korsanlarının kodu kırmaları gerekir. Üçüncüsü, bilgisayar korsanlığını önlemek için ek kimlik doğrulama mekanizmaları vardır.

Birisi tüm bunların üstesinden gelebilir ve bir uyduyu hacklemeyi başarabilirse, kendisine devlette bir işi garantilemiş demektir. Çünkü büyük olasılıkla bu kişi yakalanacak ve hükümet ona bir anlaşma teklif edecek: Ya diğer ülkelerin uydularını hacklemek için bizimle işbirliği yapın ya da hayatınızın geri kalanını hapiste geçirin.