Dünyada yeryüzündeki en tehlikeli yer neresi?

Dünyada yeryüzü açısından bakarsak en tehlikeli yer neresidir? İnsanların yerleşmesinin mümkün olmayacağı veya yaklaşamayacakları kadar zehirli bir yer söyleyebilir miyiz?

Sanırım Tanzanya’daki Natron Gölü buna güzel bir cevap olabilir. Gezginler için bu gölün etrafında dolaşmak tamamen tehlike içeriyor.

Natron Gölü hakkında bazı bilgiler:

Göldeki suya dokunmak bile ciddi sonuçlar doğurabilir. Tanzanya’daki Natron Gölü muhteşem kırmızı sularıyla çok cezbedici fakat şu detaylar daha da önemli: Yüzeyi pH’ı neredeyse 12 olan, aşırı derecede aşındırıcı bir alkali mineralden oluşuyor. Gölle temas eden küçük hayvanlar, yakıcı sularda nadiren hayatta kalabiliyor.

  • Natron Gölü yılda sadece 400 mm yağmur alır ve bunun çoğu "hayalet yağmur"dur - yüzeye çıkmadan önce buharlaşan yağmur. Bunun nedeni gölün çölde olmasıdır.

  • Gölün çıkışı yok. Suyun çoğunu kaynaklardan ve aralıklı akarsulardan alıyor. Göle gelen su, yakındaki Ol Doinyo Lengai Dağı’nın volkanik malzemesinden sızdığından, gölün suyu oldukça alkalidir.

  • Natron Gölü, büyük miktarda tuz, soda ve manyezit yatakları içerir. Dolayısıyla onu içen organizmaların iç organlarına zarar veren türden bakterilerin büyümesi için iyi bir ortamdır.

  • Natron Gölü’ne kırmızı rengini veren hipersalin ortamında gelişen alglerdir. Su bazen kırmızıdan turuncu-kırmızıya döner.

  • Gölün sıcaklığı yazın 60 °C’ye kadar çıkabilir. Doğu kıyısında da kaplıcalar vardır.