Hangi ideoloji daha kötü: faşizm mi komünizm mi?

Belki günümüzde pek bir anlamı kalmayabilir ama faşizm ve komünizm arasındaki keskin farkları nasıl açıklamak gerek?

Bence açık ara komünizm.

Faşizmde, dilinizi tutar ve itaat ederseniz, büyük olasılıkla başınıza kötü bir şey gelmez ve genellikle yaşayacağınız en kötü şey, “Siyah Gömleklilerin” sizi dövüp hint yağı içirmesi olur. Fakat Faşizm bir düşman yaratma eğilimindedir. “Seçmen kitlesini” daima bu düşmanla canlı tutmaya çalışır. Burada düşman genelde dışarıda olur. Fakat dışarıda “sözde düşmanlar” kalmadığında içerideki muhalif fikirlere yönelir. Ama genellikle bu en son çaredir.

Ancak komünizmde kimse güvende değildir ve genellikle insanların %5 ila %30’u halk düşmanı olarak işaretlenir ve bir kısmı idam edilir. Diğer tüm muhalifler için gulaglar, idam mangaları ve krematoryumlardan bahsetmeye bile gerek yok.

Faşizmde ekonominin en azından bir dereceye kadar “tıkırında” gitmesini bekleyebilirsiniz. Komünizmde hiçbir şey çalışmadığı için herkes eşit derecede fakirdir.

Çin, sözde Komünisttir, ancak gerçekte dünyanın ilk olgunlaşmış Faşist devletidir. Çin’i bir arada tutan en önemli şey sağlıklı bir milliyetçilik dozunun olmasıdır.