Neden hiç siyah aslan ya da kaplan yok?

Bu zamana kadar siyah bir leopar ya da jaguar olduğundan haberdarız. Fakat milyonlarca yıl nasıl bir aslanın siyah rengi olmaz?

Söylediğiniz gibi, zaman zaman siyah jaguarlar ve siyah leoparlar (diğer adlarıyla “Kara Panterler”) ortaya çıkabiliyor. Hatta çitanın “siyah” bir versiyonu bile var, ancak hiçbir zaman %50’den fazla siyah olamıyorlar. Bu nadir sayıdaki çitaların üzerindeki lekeler gerçekten çok büyük, ama asla çitanın tüm vücudunu kaplamıyorlar. Bunlara “Kral Çita (King Cheetah)” ismi verildi.

kingcheetahs

Oldukça güzeller ve başlarından, omurgalarının yarısına kadar uzanan siyah bir yeleleri var. Adeta bir atın yelesine benziyor.

Ancak kara panterlere (leoparlar ve jaguarlar) gelince, bir siyah leoparın oluşmasının özel nedeni, siyah jaguarların oluşmasının nedeninden, genetik olarak farklı bir süreçtir. Her birinin yapımında yer alan farklı DNA dizileri ve biyokimyasallar vardır. Demek ki bu iki mutasyon bile birbiriyle ilişkili değil. Her ikisi de neredeyse katı renkte bir siyah hayvana dönüşüyor, ancak farklı yöntemlerle. Bu da bize evrimsel yolların birbirinden bağımsız olarak gerçekleştiğini gösteriyor. Her ikisi de, tabiri caizse, kendi evrimlerinin “anormal kazaları” oldular.

Bir siyah aslanın oluşması için o aslanın, hem jaguarların hem de leoparların bireysel olarak yaptığı gibi, melanizme giden kendi evrimsel yolunu keşfetmesi gerekir. Ve onbinlerce yıl bize gösteriyor ki ki, bu hiç olmadı. Bu nedenle, siyah aslan ya da kaplanlar yok. Fakat bu 15.000 yıl sonra bunun tuhaf bir tesadüfle yön değiştireceği anlamına gelmiyor. Ancak şu anda, bildiğimiz kadarıyla, bu gen dünyadaki aslanların kümülatif gen havuzunda hiçbir zaman olmadı.

Aynı şey kaplanlar için de geçerli. Doğa ve Evrim hiçbir zaman siyah bir versiyon ortaya çıkarmadı.