SpaceX ne tür bir yakıt kullanıyor?

SpaceX’in roketleri için özel bir yakıt gereksinimi vardır elbette. Bu yakıt veya yakıt türlerini nasıl açıklayabiliriz?

Çeşitli SpaceX roketlerinde kullanılan üç farklı yakıt vardır.

  • Orijinal Falcon-1, Falcon-9 ve Falcon-Heavy roketlerinin tümü “Merlin” motorlarını kullanıyor. Merlin, oksitleyici olarak sıvı oksijen (LOX) ile soğutulmuş RP-1 (Açılımı "Roket Propellant 1"dir ve temel olarak kerosendir) kullanır.

  • Dragon kapsülleri ise “Draco” ve “SuperDraco” motorlarını kullanır. Draco’lar “hipergolik” bir yakıt kullanıyor. Yani iki kimyasalı karıştırıyorsunuz ve herhangi bir ateşleme kaynağına ihtiyaç duymadan kendiliğinden yanıyorlar. Her iki roket de monometil hidrazin ve nitrojen tetroksit kullanır. Ateşlendiklerinde çok karakteristik bir parlak turuncu renk görünür.

  • StarShip ve SuperHeavy, “Raptor” motorlarını kullanıyor. Raptor, oksitleyici olarak sıvı Oksijen (LOX) ile yakıt olarak sıvı Metan (LCH4) kullanır (buna bazen “Methalox” denir).

Neden metana geçiş yapıldı?

RP-1’den Metan’a geçiş, SpaceX’in StarShip’i Mars’a uçurmak istemesinden kaynaklanıyor - ve bunu yapabilirlerse, gemide tekrar eve dönmek için yeterli yakıtı depolamak için alan kalmayacak.

Metanın güzel yanı, CO2 ve Hidrojenden üretilebilmesi ve ayrıca iyi bir elektrik kaynağı olmasıdır. Mars’taki atmosferin neredeyse tamamı CO2’dir ve hidrojen, Mars yüzeyinin altında buz kadar bol olan suyun elektrolizi ile elde edilebilir. Güneş enerjisiyle elektrik üreterek - Mars’ta Metan ve Oksijen üretebilirler.