Uyumsuz MacBook ve iMac'lere macOS Monterey kurulumu

Bu rehberde resmi olarak desteklenmeyen Mac bilgisayarlara en yeni macOS olan Monterey kurulumunu ele alacağız.

Desteklenmeyen bir Mac’e macOS Monterey yükleme

Soru: Sahip olduğum Mac modelini nasıl öğrenebilirim?

Cevap: Mac’inizin SMBIOS model tanımlayıcısını belirlemek için Terminal uygulamasında aşağıdaki komutu çalıştırmanız yeterlidir:

system_profiler SPHardwareDataType | grep 'Model Identifier'

Soru: macOS Monterey’i nasıl indirebilirim?

Cevap: En kolay yol, macOS Monterey InstallAssistant paketlerini doğrudan Apple’dan indirmenize olanak tanıyan gibMacOS gibi araçları kullanmaktır.

En yeni sürümü indirmek için: macOS 12.0.1 Release 21A559 InstallAssistant (Direct) InstallAssistant (archive.org)

Soru: InstallAssistant paketini indirdikten sonra USB yükleyicisini nasıl oluşturabilirim?

Cevap: Paketi yükledikten sonra Uygulamalar klasörünüzde Install macOS Monterey adlı bir uygulama göreceksiniz. Bu bağlantıdaki Apple rehberini takip ederek USB yükleyiciyi oluşturun.

Soru: Oluşturduğum yükleyiciyi desteklenmeyen Mac bilgisayarda nasıl kullanabilirim?

Cevap: Bunu yapmadan önce ilk önce yazılımın dökümanlarını incelemeniz gerekiyor. Orada desteklenmeyen modeller ve kısmen desteklenen donanımlar hakkında bilgi alacaksınız. OpenCore Legacy Patcher’ın paylaştığı desteklenmeyen modelleri görmek için tıklayın.

Soru: Yama aracını nereden/nasıl indirebilirim?
Cevap: OpenCore Legacy Patcher uygulamasını bu bağlantıdan indirebilirsiniz.

Bu aşamadan sonra yukarıda paylaşılan Apple’ın rehberiyle diskinizi hazırlamış olmalısınız. Ardından OpenCore Legacy Patcher uygulamasını çalıştırın. Karşınıza çıkan ekranda önce 1’e basarak “Build OpenCore” işlemini başlatın. Ardından geri dönün ve “Install OpenCore to USB/internal device” bölümünü seçmek için 2’ye basın ve onaylayın.

Şimdi karşınıza “Select Disc” sayfası gelecek. Burada macOS Monterey’in kurulacağı diski seçmelisiniz. Diskin içindeki bölümü de seçip yüklemeyi tamamladıktan sonra sistemi tekrar başlatın ve önyükleme ekranı gelene kadar “option” tuşuna basılı tutun.

Yukarıdaki ekran karşınıza çıkacak. Burada yine “option” tuşuna basılı tutarak EFI Boot’a tıklayın.

Açılan ekranda Monterey 12.0.1’i seçerek yükleme aşamasına geçin. Yükleme işlemini bitirdikten sonra OpenCore Patcher yazılımını yeniden indirin.

İlk olarak 5 numaradaki Patcher Settings’e girin ve Debug Settings’i açarak Enable Verbose Mode seçeneğini False konuma getirin. Tekrar Patcher Settings’e girerek burada 5 numaralı seçeneğe girin. 1 numarayı seçin ve Set ShowPicker Mode’u False konuma getirin.

Burada 1 numarayı seçerek Build OpenCore’a girin işlem bittikten sonra ana ekrana geri gelin. Şimdi 2 numaraya girin ve yeniden USB belleğinize OpenCore’u yükleyin.

Sistemi tekrar başlatın. Bu esnada “option” tuşuna basılı tutun. Karşınıza EFI Boot geldiğinde giriş yapın. Ve son defa OpenCore uygulamasını çalıştırarak 3 numaralı Post-Install Volume Patch’i seçin. Eğer sisteminizin grafik işlemcisi tamamen uyumluysa sorunsuz şekilde işlemler bitecektir. Hepsi bu kadar.

Özellikle 2011 model 15’’ ve 17’’ Macbook kullanıcıları Post-Install Volume Patch komutundan önce bu bağlantıdaki işlemi uygulamaları gerekiyor: Working Around Legacy Acceleration Issues | OpenCore Legacy Patcher